Ženski svet 2024
Letos je potekal 6. salon Ženski svet, ki ga pod patronatom FIAP organizirata naše društvo in klub Sille Sanat Sarayı iz mesta Konya v Turčiji. Salon poteka v okviru dejavnosti za počastitev mednarodnega dneva žena in je tudi letos na 8. marec imel rok za oddajo del.
Posebnost salona je, da sodelujejo članice turškega kluba in slovenske fotografinje. Dela slovenskih avtoric so nato ocenjevale članice kluba Sille Sanat Sarayı v zasedbi: Ayşe Serap Deniz, Fatma Gökmen in Selma Demirkol. Nagradile so naslednja dela:
- Častni trak SSS: Suzana Čotar za fotografijo »Lady in White«
- Častni trak SSS: Lea Šporn za fotografijo »UFO«
- Častni trak SSS: Vanja Tajnšek za fotografijo »Remove the Vail of Darkness«
- Bronasta medalja SSS: Barbara Toman »Sky ride«
- Srebrna medalja SSS: Renata Hönigmann »Sunflower«
- Zlata medalja SSS: Andreja Ravnak »Unfilled passion«
- Posebna medalja FIAP: Andreja Janša »Jump«
Posebnost salona je, da slovenske avtorice s turškimi ne tekmujejo, saj so turške prispevke žirirale Andreja Ravnak, Biserka Komac in Petra Polak. Vse prispevke in nagrade si lahko ogledate tukaj. Na vsaki strani je bilo po 7 nagrajenih del ter še po 60 izbranih za projekcijo.
Projekcija del s podelitvijo nagrad je potekala 17. aprila 2024 ob 18:00 v Mestni knjižnici Kranj. Dogodek je povezovala Petra Puhar.
Vasja Doberlet, ki skozi leta vodi projekt na slovenski strani, je poudaril, da se skozi salon srečujemo ljudje, ki nam je skupno veselje do fotografije. Ker prihajamo iz različnih okolij, pa se pristopi in videnja razlikujejo. Skozi izmenjavo del na eni strani in izbiro izmed njih na drugi pa naredimo korak k večjemu zbliževanju stališč ter k medsebojemu učenju.
Andreja Ravnak je predstavila slovensko žirijo in njeno delo pri letošnjem izboru. Upoštevale so velik niz kriterijev, preko katerih so se poskušale čim bolj približati objektivnemu, kar pa pri fotografiji ni preprosto. Žirantke so imele tudi precej različne poglede glede fotografij, zato je končni rezultat kompromis ocenjevanja vizualnih učinkov, vsebine in drugih veščin. Motivika turških fotografinj vnaša svoje kulturno in zgodovinsko ozadje, kar je za nas informativno in izobraževalno. Prevladujejo vizualno močne slike polnih barv, neposrednega nagovora, z velikim poudarkom na kreativni uporabi svetlobe. Ob pestrem izboru motivov prevladujejo prizori in zgodbe iz življenja ljudi.
Predsednica Fotografskega društva Janez Puhar Kranj Valerija Jenko je v svojem nagovoru izpostavila, da so turške fotografinje nagnjene k fotografiranju življenja in ljudi. Slovenske avtorice imajo nabor tem širši, zato verjame, da so bile turškim žirantkam fotografije všeč ter da jim je bil izbor zelo zanimiv.
Utrinke s slovesnosti si lahko ogledate v spodnji galeriji. Za povečavo kliknite na sličico.